Zasady likwidacji szkody z OC sprawcy

Zasady likwidacji szkody z OC sprawcy

przez dnia cze 16, 2016 w Blog | 0 komentarzy

Każdy kierowca był zapewne świadkiem jakiejś kolizji czy wypadku na drodze. Niestety, taka przykra sytuacja może się przytrafić również nam osobiście. Warto być do niej przygotowanym, a przede wszystkim wiedzieć, w jaki sposób dochodzić odszkodowania pokrywanego z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.

Tuż po zdarzeniu

Gdy już dojdzie do kolizji, zderzenia czy wypadku, w którym mamy nieprzyjemność uczestniczyć, zróbmy wszystko by opanować nerwy. Już dzięki temu łatwiej nam będzie dopilnować załatwienia wszystkich późniejszych formalności. Najpierw, o ile to możliwe, przestawmy pojazdy uczestniczące w zdarzeniu w bezpieczne miejsce. Następnie ustalmy wraz ze sprawcą wypadku przyczyny kolizji. Jeśli obie strony są zgodne co do powstania okoliczności zdarzenia, wówczas wystarczy spisać odpowiednie oświadczenie (może być nawet na zwykłej kartce papieru). Pamiętajmy, by znalazły się tam wszystkie najważniejsze dane – numery rejestracyjne pojazdów, dane personalne, numery polis, opis przyczyn wypadku, podpisy.

Kiedy po policję?

Bywa i tak, że nie uciekniemy od sięgnięcia po pomoc stróżów prawa. Po policję dzwonimy jeśli nie jesteśmy w stanie wspólnie ustalić okoliczności zdarzenia i tym samym spisać odpowiedniego protokołu, jeśli sprawca kolizji był pod wpływem alkoholu, a także wówczas gdy w wyniku wypadku ucierpiało zdrowie jego uczestników.

Gdzie zgłaszamy?

Szkodę zgłaszamy do zakładu ubezpieczeniowego sprawcy wypadku. Można to zrobić osobiście, telefonicznie, a często także za pomocą formularza internetowego. Niektóre z firm ubezpieczeniowych oferują od pewnego czasu tzw. bezpośrednią likwidację szkód. Jeśli wśród nich jest również Wasz ubezpieczyciel, to wówczas korzystamy z jego usług. Wtedy to nasze towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie ciężar rozliczeń z ubezpieczycielem sprawcy.

Wizyta rzeczoznawcy i sposób rozliczenia

Do siedmiu dni od zgłoszenia odwiedzi nas rzeczoznawca towarzystwa ubezpieczeniowego, którego zadaniem będzie analiza szkody i sporządzenie kosztorysu przyszłej naprawy samochodu. Pamiętajmy, by przed wizytą rzeczoznawcy nie dokonywać żadnych napraw. Pamiętajmy również, by podczas spotkania wskazać wszystkie uszkodzenia, które nastąpiły podczas kolizji, bowiem jedynie te wskazane będą stanowić podstawę do kalkulacji kosztów tworzonej przez ubezpieczyciela. Możemy skorzystać z dwóch sposobów na rozliczenie szkody – gotówkowej (kosztorysowej), gdzie to my wyszukujemy odpowiedni warsztat i otrzymujemy gotówkę z polisy w celu przeprowadzenia naprawy, bądź bezgotówkowej, gdy nie angażujemy swojego czasu i pieniędzy, a z towarzystwem ubezpieczeniowym rozlicza się bezpośrednio warsztat samochodowy.

Termin

30 dni – w takim terminie od chwili zgłoszenia szkody możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. To termin wprowadzony na mocy ustawy, do rzadkości należą więc szczególnie skomplikowane przypadki, gdy procedura likwidacji szkody przedłuża się o wskazany czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>